Какво е глософобия и как да я накараме да си плюе на петичките
- Lucy.Yor
- Dec 13, 2016
- 4 min read

Страхът, който изпитваме от публично говорене е състояние, познато на 75% от хората. Според някои проучвания броят на хората, които се страхуват от публичното говорене е по-голям от броя на хората, които се страхуват от смъртта... да, това го има в много блогове.
Аз обаче искам да ти споделя 10 мои трика за справяне с този проблем, които лично на мен са ми помогнали когато е трябвало.
1 трик: Не се прави на експерт, а бъди експерт:
Не се захващай да говориш за неща, от които не разбираш, защото публиката много добре усеща когато някой само се прави, че разбира и може да е безмилостна в обратната си връзка. Ако все пак трябва да изнесеш презентация за нещо, в което не си много сигурен чети, чети, чети ... докато се подготвиш така, че да можеш да отговориш на различни въпроси, когато презентацията приключи.
2 трик: Моят саркастичен приятел
Ще трябва да репетираш преди представянето, но не го прави пред някой, който винаги харесва всичко, което правиш, няма смисъл. Покани най-саркастичния си приятел две вечери преди презентацията на чаша вино, две или три (не повече). Накарай го да те гледа докато говориш: след втората чаша. Обсъдете това, което не му е харесало и се опитайте да го подобрите: след третата чаша. Прати го да си ходи. На следващия ден репетирай без него, но с неговите забележки.
3 трик: Ризката ми
Облечи си дреха, по която няма да си личи, че си се изпотил. Подбери естествени материи и тъмни цветове. Можеш да преминеш към светлите тонове, когато спреш да се страхуваш от публичното говорене и спреш да се потиш от притеснение.
4 трик: 10 минути аванс
Отиди на мястото 10 минути по-рано от необходимото. Освен страха от говоренето, не си слагай на уплашеното сърце и страха от закъснението. Така ще имаш време да си отдъхнеш и да направиш разни други малки неща, които се правят в такива случаи.
5 трик: Фитнес за тялото и ума
Преди самата презентация можеш да направиш няколко упражнения, които ще намалят напрежението и ще прогонят страха ти.
Раздвижи врата си. Много хора задържат напрежението именно в тази част на тялото. Няколко прости упражнения могат да ти помогнат.

Протегни ръцете си напред, стисни няколко пъти дланите си в юмруци и после широко отвори пръсти, напрежението ще намалее.
Вдишай и издишай дълбоко няколко пъти. Представи си, че си огнедишащ дракон, който току що се е събудил и е излязал от пещерата за да види колко силно пече слънцето и за да се увери, че днес то грее само за него.
6 трик: Трима приятели вляво, вдясно, в средата
Докато говориш е добре да поглеждаш вляво, в средата и вдясно на залата. Така че, ако си поканил приятели да те гледат, помоли ги да не се скупчват на едно място, а да седнат в трите края на залата. Така докато говориш, на всички стратегически точки ще имаш някой познат и ще можеш да го гледаш без да се изчервяваш, а дори и да му се усмихваш или да пускаш по някоя шега.
7 трик: За къде си се разбързал?
Може би ти се иска да минеш бързо по слайдовете и всичко да свърши най-после, но това няма да прогони страха ти, напротив ще го накара самодоволно да потрива ръце. Когато бързаш, сърцето ти започва да тупти по-силно, дишането ти се очестява, речта ти се накъсва и публиката вижда, че не си особено ангажиран с това, за което говориш, мисли си, че не можеш да си разпределяш времето добре и се чуства пренебрегната. Така се създава бариера между теб и твоята публика, което води до допълнително увеличаване на глософобията.
8 трик: Защо се криеш?
Ако има катедра, не се крий зад нея. Знам, че можеш да се хванеш за катедрата или да стиснеш юмруци зад нея от напрежение, вместо да се чудиш какво да правиш с ръцете си, но тази авторитарна дървена кутия те изолирва от твоята публика и у хората се създава усещането, че ти си по-важен от тях, което може да ги направи по-сприхави и критични. По-добре се движи по сцената, отколкото да се криеш, публиката вече те е видяла, така или иначе.
9 трик: Верно ли?
Стахът от публичното говорене е ирационален страх. Ако искаш да се пребориш с него, покажи му че е незначителен и ти си по-важен от него, този малък негодник. Един начин да направиш това е като си зададеш въпроса „Тази ситуация ВЕРНО ли застрашава живота ми?“. Нали се сещаш какъв е отговорът? Страхът ще си плюя на петичките и ще се сгуши в ъгъла или може би зад катедрата.
10 трик: Не си сам
Ако говориш английски език, но страхът ти е много силен, така че ти пречи на работата, една евтина възможност да се справиш с този проблем е да се включиш в някой клуб на Toastmasters. Това е международна организация, която обучава хората как да говорят пред публика. Процесът ще ти отнеме около година, може и повече, но преживяването си струва. На мен лично ми помогна. Ако клубът, който си си избрал не ти харесва, можеш дори да основеш свой, още повече че в България има само няколко.
През 2013 нашият съгражданин Пресиян Василев печели международното състезание на Toastmasters за говорене пред публика, като става първият шампион в историята на това състезание, чийто майчин език не е английски.
Ако това не е достатъчна причина страхът ти да си плюе на петичките и да избяга, тогава наистина страдаш от глософобия и ще трябва сериозно да се заемеш с този проблем.
Comments